Enstitü Hakkında

İstanbul Gedik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu kapsamında İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Enstitünün kuruluş amacı; lisansüstü yönetmeliklerine uygun olarak Fen ve Mühendislik  alanlarında yüksek lisans ve doktora öğretimi yaptırmak ve mezunlarını, bilim ve teknolojinin sınırlarını zorlayan, sürekli gelişmeyi izleyip değerlendiren, ülkemizin ve dünyamızın teknolojik gelişmesine katkı sunabilen, araştırıcı ve yaratıcı bireyler olarak ulusal ve uluslararası topluma kazandırmaktır.

Yüksek lisans ve doktora programlarından oluşan lisansüstü eğitim ve öğretiminde, üniversite–sanayi işbirliğini mümkün olabilen en üst seviyede sağlamak, disiplinlerarası AR-GE araştırmalarına önem vermek, enstitünün başlıca görevleri arasında olacaktır. Enstitü; uluslararası düzeyde akademisyenler, girişimci ve yaratıcı üst düzey profesyoneller yetiştiren, akademik potansiyeli ve kurucu ortaklarının sahip olduğu sanayi tesis ve laboratuvarları ile bilim ve teknolojinin gelişimine katkı sunan, toplum yararına projelere liderlik yapan, uluslararası saygın ve güvenilir bir kurum olmayı kendisine hedef edinmiştir.

Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde bugün için;
Mekatronik Mühendisliği, Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Tezsiz/Tezli Yüksek Lisans,
Savunma Teknolojileri, Mühendislik Yönetimi, Mühendislik Yönetim İngilizce, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Yapay Zeka Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı Tezli Yüksek Lisans,
Kentsel Vizyon, Kentsel ve Mimari Tasarım Tezsiz Yüksek Lisans,
Makine Mühendisliği Doktora ve Savunma Teknolojileri Doktora programları ile lisansüstü eğitimi verilmektedir.

EĞİTİM ALANINDA İKİLİ İŞ BİRLİKLERİ
SIRA NO FİRMA
1 ASELSAN  ELEKTRONİK A.Ş
2 GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ
3 KAFKAS ÜNİVERSİTESİ
4 KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ
5 MEKSİKA MALZEMELER ARAŞTIRMA KURUMU VE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
6 NAHÇIVAN ÖZEL ÜNİVERSİTESİ
7 ÖZEL EKOL DENİZCİLİK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
8 TERNOPIL IVAN PULUJ NATIONAL TECHNICAL UNIVERSITY
9 TIANJIN TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
10 TUBİTAK TÜSSİDE
11 TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ
12 İTÜ KUZEY KIBRIS