Vala Gedik Ödülleri

İstanbul Gedik Üniversitesi uzun yıllar ülkemiz eğitimine önemli katkılar sağlamış  Gedik Eğitim Vakfı tarafından 2010 yılında kurularak  yüksek öğretim camiasına katılmıştır. Kurucumuz Halil Kaya Gedik ve eşi Vala Gedik’ in eğitime hizmet anlayışı Üniversitemizin kuruluş  misyonu olarak benimsenmiş ve özel gereksinimli kişilerin eğitimine büyük önem verilmiştir. Bu doğrultuda özel gereksinimli bireylerin fiziksel aktiviteye katılımlarını sağlayarak toplumsal yaşama dahil olmalarını sağlamak amacıyla 2013-2015 yılları arasında İstanbul Kalkınma Ajansından alınan destekle, Pendik Kaymakamlığı ve Pendik Belediyesi işbirliği ile “Aktifim Toplumun İçindeyim”  sloganı ile “Aktif Yaşam Merkezi” kurulmuştur. Üniversitemiz ve proje ortaklarımızın katkılarının yanı sıra Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın destekleri ile sürdürülebilirliği sağlanan projeden 0-24 Yaş arasında 200 özel gereksinimli çocuk ve genç yararlanmaya devam etmiştir. İSTKA’ dan alınan ikinci bir hibe ile 1 Aralık 2016 tarihinde Aktif Yaşam Merkezi Bütünleşik Fiziksel Aktivite Merkezine dönüşmüş  özel sporcular artık fiziksel aktivite programlarına çevre okullardan  gelen akranları ile birlikte  katılmaya başlamışlardır.

Projeden yararlanan çocukların gösterdiği gelişmeler ve anne babalardan alınan olumlu geribildirimler, özel gereksinimli bireylerin potansiyellerini geliştirebilmeleri için ihtiyaç duydukları eğitim, sağlık sosyal, kültür ve spor alanlarındaki  nitelikli hizmetlerin   önemini ortaya koymuş ve bu ihtiyacı karşılamaya yönelik iyi  örneklere  özel dikkat çekilmesini gerekli kılmıştır.

Bu bağlamda, 2015 yılından itibaren ülkemize yararlı hizmetlerde bulunmayı ilke edinmiş bir toplum gönüllüsü olan Vala Gedik anısına ” Vala Gedik Ödülleri”  töreni düzenlenmektedir. Tören kapsamında  üstün başarı gösteren  özel gereksinimli kişiler ve bu kişilere   hizmetlerin ulaştırılması  ve geliştirilmesi konusunda başarılı çalışmalar yapan kişi, kurum ve kuruluşlara  ödül taktimi yapılmaktadır.

Vala Gedik 2017 Ödülleri Başvuru Katılım Formu

Ve sordular: Neresi daha karanlık bu alemin?
Ve ben cevap verdim: Sevginin olmadığı her yer…
(FARİD FARJAD)