Bölüm Başkanının Mesajı

Çağlara ismini vermiş olan Dünya’nın en köklü mühendisliğinden, Metalurji Mühendisliği’nden; geleceği yakalayan, sonsuzluğa uzanan bilimini, Malzeme Bilimi’ni kapsayan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, doğanın verdiği hediyeleri teknolojiye dönüştüren sihirli bir mühendislik dalıdır. Diğer tüm mühendislik alanlarının ortak noktası olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, disiplinler arası bir mühendisliktir ve tüm mühendislik uygulamalarına malzeme sağlar.

Metalurji ve Malzeme Mühendisleri, teknolojinin gerekliliklerini belirleyerek, en uygun malzeme türünü belirler, bu malzemeleri üretir, şekillendirir, geliştirir ve pazarlar. Diğer mühendislik alanlarının aksine, Malzeme Bilimi’ndeki gelişim hiçbir zaman sona ermeyecek türdendir. Özellikleri henüz keşfedilememiş onlarca metal varken, özellikleri çok iyi bilindiği düşünülen metallerin bile her geçen gün yeni özellikleri keşfedilmekte ve yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlarla her uygulama için eşsiz metaller üretilmektedir. Üstelik yalnızca metaller değil, klasik ve ileri teknolojik seramik malzemeler, plastik malzemeler, farklı malzemelerin özelliklerini bir arada taşıyan, birleşimleri olan kompozit malzemeler ana başlıkları altında nanoteknolojik uygulamalar, yarıiletkenler, akıllı malzemeler, biyomalzemeler gibi sürdürülebilir ve yüksek katma değerli uygulamalar Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’ni her daim değerli kılacaktır.

İnşaat sektöründen Biyomedikal sektörüne, Uzay Havacılık Endüstrisinden Savunma Sanayii’ne, Elektrik Elektronik uygulamalarından Mekanik Sistemlere, Enerji Sektöründen Robotik Uygulamalara, Otomotiv Sanayii’nden Otomasyon Sistemlerine; akla gelebilecek her uygulama alanında yer alan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, bu sektörlerde Üretim Mühendisi, Kalite Kontrol Mühendisi, Araştırma Geliştirme (AR-GE) Mühendisi, Proje Mühendisi, Satış Mühendisi, Ürün Geliştirme Mühendisi vb. olarak yönetim kadrolarında çalışma imkanı bulabilmektedir.