26 Eki 2015

Yrd. Doç. Dr. Özlem Belir Konferans Verdi

Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Belir ‘Evrensel Tasarım İlkeleri’  başlığı altında ‘Engelli Dostu Milli Park: Küre Dağları Projesi Örneği’ isimli bir konferans verdi. (21 Ekim 2015)

Gedik Üniveristesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Belir, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin daveti ile, 21 Ekim 2015 günü ilgili üniversitede öğrencilere mimari erişilebilirlik ile ilgili bir bilgilendirme konferansı verdi. Evrensel Tasarım ilkelerinin anlatıldığı konuşmada, Türkiye’de bir ilk olarak yapımı devam eden “Engelli Dostu Milli Park” projesi de, bir örnek olarak öğrencilere tanıtıldı.

Küre Dağları Milli Parkı’ nda, Türkiye’de ilk, dünyada sayılı projeler arasında yer alan engelli erişilebilirliğine uygun hizmet ve tesislerin hazırlanması amacıyla hazırlanan “Engelli Dostu Milli Park Projesi” ile korunan alanlarda engelli erişimine uygun model oluşturulması hedeflendi. Küre Dağları’nın sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin küresel önemi, WWF’nin, Akdeniz ormanlarının korunması için belirlemiş olduğu on sıcak nokta listesine dahil edilmesi ile ortaya konulmaktadır. Türkiye’ nin ilk PAN Park ağı üyesi Küre Dağları Milli Parkı’ nda gerçekleştirilen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen proje kapsamında Azdavay Karakuşlu köyünde engelli erişimine uygun 5 ayrı binadan oluşan bir ziyaretçi merkezinin oluşturulması ile Azdavay-Çatak Kanyonu arasında yer alan bin 500 metre uzunluğundaki yürüyüş parkurunun engelli ve engelsiz, “herkes” in kullanımına yönelik düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Yapımına Nisan 2015’de başlanan ve bu yılın sonunda bitirilmesi hedeflenen projede, erişilebilirlik konusunda uzmanlığı bulunan Yrd. Doç. Dr. Özlem Belir  Ziyaretçi Parkı ve yürüyüş parkurunun mimari proje müellifidir.