Burs ve İndirimler

2020-2021

2020-2021 AKADEMİK YILI

ÖSYM-YKS BURS VE İNDİRİMLER

 

Tercih İndirimi: İstanbul Gedik Üniversitesi’nin tam ücretli kontenjanlarını; İlk beş sırada tercih ederek yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere yıllık öğretim ücretinden %30 oranında indirim yapılır. Hangi bölümlerin/programların bu indirimlerden yararlanacağı Rektörlüğün teklifi ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Bu indirim karşılıksız olup, öğrencinin kayıtlı olduğu lisans için 4 yıl, ön lisans için 2 yıldır. İndirim zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı için 1(bir) yıldır.

 

Hazırlık Sınıfı İndirimi: Öğretim dili Türkçe bölümlere/programlara kayıt yaptıran öğrencilere isteğe bağlı bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Eğitiminde %30 indirim uygulanır.

 

DGS(Dikey Geçiş Sınavı) İndirimi: Dikey Geçiş ile İstanbul Gedik Üniversitesi’ne yerleşen Gedik Meslek Yüksekokulu mezunu öğrencilere tercih sırasına bakılmaksızın yerleştiği kontenjanın bursluluk oranına ek %25 indirim uygulanır.

 

Yatay Geçiş İndirimi: Üniversite içi yatay geçiş yapan öğrencilerin ÖSYM bursları ve Üniversite tarafından yapılan indirimler aynı oranda devam ettirilir. Kurumlar arası yatay geçiş yapan öğrencilerin kayıt yaptırdıkları yıldaki ÖSYS-YKS puanları, Üniversitemizde o yıldaki tam bursluluk kontenjanını aşmamak koşuluyla hangi burs oranına karşılık geliyorsa o oranda bursuna devam eder ayrıca bir indirim yapılmaz. Ayrıca ÖSYS-YKS puanı %25 veya ücretli programa karşılık gelen öğrenciler ile Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlere yatay geçişte %50 indirim uygulanır.

 

Covid-19 Sağlık Çalışanları İndirimi:  COVİD-19 çerçevesinde görev alan sağlık çalışanlarının halen öğrenci olan ve 2020-2021 yılında üniversitemize yerleşecek olan çocuklarına %50 indirim uygulanır.

 

ÖSYM-YKS Başarı ve Tercih İndirimi : YKS Sınavı sonucuna göre sıralamada Hukuk Fakültesi için ilk beş bin, Diğer Fakülteler ve Programlar için ilk on bin içerisinde yer alan ve İstanbul Gedik Üniversitesi’ni birinci sırada tercih ederek kayıt yaptıran öğrencilere öğretim ücretinin %100’ü oranında Halil Kaya GEDİK indirimi yapılır. Bu indirim normal eğitim-öğretim süresini kapsar.

 

Akademik Başarı İndirimi: Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı öğrencileri ile tam burslu öğrenciler dışında, akademik yıl sonu itibarı ile ilgili eğitim-öğretim programındaki tüm dersleri alarak başarılı olan, genel not ortalaması (GNO) 3.50’nin üzerinde ve bölüm/program birincisi olan öğrencilere izleyen akademik yıl için ve bir yıl süre ile Mütevelli Heyet tarafından %10 oranında Akademik Başarı Bursu verilir. Akademik başarı bursundan tam burslu öğrenciler, zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı öğrencileri, disiplin cezası almış öğrenciler ile normal öğrenim süresini tamamlamış olan öğrenciler yararlanamaz.

 

Vala Gedik Bilim,Kültür,Sanat ve Spor Başarı İndirimi: İstanbul Gedik Üniversitesi’nde kayıtlı oldukları bölüm ve programlara en az iki yarıyıl devam eden, tam burslu olanlar hariç olmak üzere, bilim, kültür, sanat ve spor dallarından birinden ulusal düzeyde 1. 2. ve 3. olan öğrencilerin öğrenim ücretlerinde izleyen eğitim-öğretim yılı için iki dönem geçerli olmak üzere 1.öğrenciye % 100, 2.öğrenciye % 75, 3. öğrenciye % 50 oranında; Uluslararası düzeyde 1. 2. ve 3. olan öğrencilerin öğrenim ücretlerinde izleyen eğitim-öğretim yılı için iki dönem geçerli olmak üzere 1.öğrenciye % 100, 2.öğrenciye % 75, 3. öğrenciye % 50; oranında Vala Gedik Başarı İndirimi yapılır. % 100 burslu öğrencilere Mütevelli Heyet Başkanı tarafından belirlenen ödül ücreti verilir.

 

Sporcu İndirimi: Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından aşağıda belirtileri alanlarda son 4 yıl içinde başarılı olduğu belgelendirilen sporculara Üniversitemizi tercih etmeleri ve Üniversitemize yerleşmeleri halinde eğitim-öğretim süreleriyle sınırlı olmak kaydıyla % 100 oranında eğitim indirimi verilir.

  1. 1. Grup; Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları, Gençlik Olimpiyatları, Olimpik ve Paralimpik spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finallerinde madalya kazanan sporcular,
  2. 2. Grup; Olimpik ve Paralitnpik spor dallarında Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Avrupa Oyunları, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonaları’nda madalya kazanan sporcular ve Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları ile Gençlik Olimpiyatları’na katılan sporcular,
  3. 3. Grup; Olimpik ve Paralimpik spor dallarında düzenlenen ve uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi spor dallarında en az 16 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalarda madalya kazanan sporcular ile Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonası finalleri ile Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerindeki Dünya ve Avrupa Kupaları finallerine katılan sporcular.

 

Kardeş İndirimi: İstanbul Gedik Üniversitesi’nde kısmi veya ücretli öğrenim gören kardeşlerden birisi için %5 oranında indirim yapılır.

 

Çalışan İndirimi: İstanbul Gedik Üniversitesi, Gedik Holding ve grup kuruluşlarında çalışanlar ile çocuk ve eşlerine %50 indirim yapılır.

 

Halil Kaya GEDİK Metal Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İndirimi:

Pendik Halil Kaya GEDİK Metal Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunu olup, İstanbul Gedik Üniversitesi’ni ilk beş sırada tercih ederek kısmi burslarla kazanan öğrencilere %25, ücretli kazanan öğrencilere %50 indirim yapılır.

 

Uluslararası Kaynak Mühendisliği, Inspektörlük, Teknikerlik İndirimi:

İstanbul Gedik Üniversitesi mezunlarının uluslararası geçerliliği olan (Uluslararası Kaynak Mühendisliği, Inspektörlük) IIW eğitimlerine %60 indirim uygulanır. İstanbul Gedik Üniversitesinden mezun olmasına müteakip açılacak ilk kursa katılan öğrencilerin IIW eğitimlerine %90 indirim uygulanır.

İstanbul Gedik Üniversitesi Gedik Meslek Yüksekokulu mezunlarının uluslararası geçerliliği olan IWT ve IWIP (Uluslararası Kaynak Teknikerliği, Inspektörlük) eğitimlerine %60 indirim uygulanır. İstanbul Gedik Üniversitesinden mezun olmasına müteakip açılacak ilk kursa katılan öğrencilerin IWT VE IWIP eğitimlerine %90 indirim uygulanır.

 

Tahribatsız Muayene Yöntemleri Eğitimi İndirimi:

  1. a) Bir defaya mahsus olmak kaydıyla 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı ve öncesi girişli

Gedik Meslek Yüksek Okulu Tahribatsız Muayene bölümü öğrencileri ve mezunları 2020 yılı içerinde açılacak tüm Tahribatsız Muayene eğitimlerine (sınav ve sertifika ücreti hariç) ücretsiz olarak katılabileceklerdir.

  1. b) İstanbul Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunları ile Gedik Meslek Yüksekokulu Kaynak Teknolojisi ve Sualtı Kaynakçılığı mezunlarına, mezuniyet tarihlerinden itibaren 2 yıl içerisinde açılacak kurslarda geçerli olmak kaydıyla Tahribatsız Muayene Yöntemleri eğitim ücretinde (sınav ve sertifika ücreti hariç) % 50 indirim uygulanır.
  2. c) Gedik Meslek Yüksekokulu Tahribatsız Muayene programı mezunları mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl içinde ISO EN 25107, ISO EN 25108 standartlarına uygun,Tahribatsız Muayene (NDT) Eğitimleri için ayrıca ücret ödemeyip, sadece sınav ve sertifika ücreti ödeyerek sınavlara girebileceklerdir.

 

Anlaşmalı Kurum İndirimi:

Üniversite ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve resmi orta öğretim kurumlarına veya diğer kurum ve kuruluşlarla yapılacak protokol kapsamında Protokol yapılan kurumun öğrencilerinin Üniversitenin Ücretli, %25 indirimli, %50 indirimli programlarını tercih eden öğrencilerine kendi kurumları ile protokol yapılarak %5 – %10 arasında ilave indirim uygulanabilir. Bu indirim Rektörlüğün teklifi ve Mütevelli Heyetin onayı doğrultusunda belirlenecek ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler içinde protokol yapılmaksızın uygulanabilir. Ayrıca bu kurumlardan mezun olan öğrencilerden 6-24 arasında tercih ederek yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere %30 oranında indirim yapılabilir. Hangi bölümlerin/programların bu indirimlerden yararlanacağı Rektörlüğün teklifi ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir.

 

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM İNDİRİMLERİ

(1) Üniversitemiz lisans programlarından mezun olan ve Üniversitemiz Lisansüstü programlarında eğitim – öğretime devam eden öğrencilere, %50, Üniversitemiz ön lisans programlarından mezun öğrencilere %40 indirim yapılır.

(2) Lisans mezuniyet genel not ortalaması 3.50 ve üzeri olanlara %25indirim yapılır.

(3) Başvuru yaptığı lisansüstü programın ilgili puan türünde ALES puanı 70 ve üzeri olanlara %25 indirim yapılır.

(4) Meslek kuruluşu, banka ve sivil toplum kuruluşu mensupları, devlet memuru, belediye çalışanları, öğretmen, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet personeline belgelendirmeleri koşuluyla %25 indirim yapılır.

(5) İstanbul Gedik Üniversitesi, Gedik Holding ve grup kuruluşlarında çalışanları ile çocuk ve eşlerine %50 indirim yapılır. İstanbul Gedik Üniversitesi’nde görevli yarı zamanlı öğretim elemanlarının lisansüstü eğitim ücretlerinde %50 indirim yapılır. Görevden ayrılması halinde indirim iptal edilir. Diğer üniversite mensuplarına %25 indirim yapılır.

(6) Üniversitemiz veya diğer üniversitelerden fakülte birincisi olarak mezun olan öğrencilere %60, Üniversitemiz veya diğer üniversitelerden birincilikle mezun olanlara belgelendirmeleri koşuluyla %100 indirim yapılır.

(7) Eğitim protokolü yapılan kuruluşların mensuplarına uygulanacak indirim Mütevelli Heyet Başkanının oluruna tabidir. Rektörlüğün teklifi ve Mütevelli Heyetin onayı doğrultusunda belirlenecek kurum çalışanlarına protokol yapılmaksızın belirlenen oranda indirim yapılabilir.

(8) Şehitlerin eş ve çocukları ile, gazilerin kendisi, eş ve çocuklarına belgelendirmeleri koşuluyla %70 indirim yapılır.

(9)Tezsiz Yüksek Lisans programından tezli yüksek lisans programına geçiş yapanlar, tezli yüksek lisans programındaki ücret farkını ve tez ücretini öder.

(10) Yatay Geçişle gelen öğrencilere %25 indirim yapılır. Yatay Geçiş ile diğer üniversitelere giden öğrencilere uygulanan indirimler kaldırılır ve indirimler tahakkuk eder.

Kayıt sildirenlere ücret iadesi peşin ödenmesi halinde eğitim süresi dikkate alınarak kıst olarak geri ödenir.

(11) Lisansüstü programlara yatay geçişle gelen öğrenciler, alacakları derslerin kredisine göre ders aşaması ücreti, tez aşaması için sadece dönem ücreti öder.

(12) Lisansüstü programlarda ilgili yönetmelikle belirlenen süreler aşıldığında kredi başına ücret ve tez ücreti ödenir.

Gedik Yazılım ©
Open chat
Araç çubuğuna atla