Program Başkanının Mesajı

Gedik Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı olarak, kültürel mirasın korunmasında bir fark yaratabilmek ve restorasyon süreçlerinde etkin bir rol oynayabilmek için eğitimimizde teorik derslerin yanı sıra, uygulamalı gösterimlerle öğrencilerin restorasyon kuramı ve mimarlık kavramları hakkında bilgi sahibi olarak mezun olmasını sağlamaktayız.

Mimari restorasyon programı, tarihsel ve kültürel değer taşıyan, mimari eserlerin bilimsel yöntemlerle korunmasını ve onarılmasını sağlayacak bireyler yetiştiren 2 yıllık bir önlisans programıdır.

Programımız teorik eğitimlerin yanında uygulamalı eğitimlere de ağırlık vermektedir. Eğitim yöntemi olarak, geleneksel mimari yöntemleri öğretmekle birlikte günümüz teknolojik gelişmeleriyle birlikte gelişen bilgisayarlı çizim yöntemleri de öğretilmektedir. Mimari bilgisayar programlarından Autocad, Photoshop, Sketchup, 3Dmax gibi önemli bilgisayar uygulamaları öğrencilere sunulmaktadır.

Programımızdan mezun olan öğrencilerin mimari alanda her konuda yeterli olması amaçlanmaktadır. Programdan mezun olan öğrenciler Mimari Restorasyon Teknikeri ya da Restoratör ünvanlarını kazanmaktadır.

Bunların yanında sektörde çalışma imkanı sunarken bir yandan da akademik hayata devam etmek isteyen öğrenciler DGS( Dikey Geçiş Sınavı) ile Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları gibi bölümlere geçiş yaparak 4 yıllık lisans mezunu olabilmektedirler.

Tasarımı seven, kendini geliştirmek isteyen ve estetik anlayışa sahip olan tüm öğrencilerimizi programımıza bekliyoruz.

Mimarlık ve Şehir Planlama Bölüm

Başkan V., Program Başkanı

Öğretim Görevlisi – Y. Mimar

Dilara Şenşar