Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi programında, sağlık sektöründe teşhis ve tedavi amacıyla kullanılan cihazların temel prensipleri, elektronik altyapısı, kurulum, bakım, onarım ve kalibrasyonları hakkında yeterli bilgi ve beceri kazandırılarak alanında uzman teknik eleman yetiştirilmektedir. Okulu başarı ile bitiren öğrenciler “Biyomedikal Cihaz Teknikeri” ünvanı alırlar. Mezunlar tıbbi cihaz üretimi ve satışı yapan biyomedikal ve elektronik firmaları ile hastanelerin biyomedikal teknik servislerinde iş imkânı bulabilmektedirler. Bu program mezunlarının dikey geçiş yapabilecekleri lisans bölümleri; Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğidir.

Gedik Meslek Yüksekokulu Biyomedikal Cihaz Teknolojisi programında yoğun bir uygulamalı eğitim verilmektedir. Öğrencilerimiz 30 iş günü yaz stajının yanı sıra bazı derslerin uygulamalarını laboratuvarlarda yaparken, 3. ve 4. yarıyıllarda haftada bir tam gün olmak üzere İstanbul Anadolu yakasındaki anlaşmalı devlet hastanelerine giderek pratik yapmaktadır. Böylece öğrenci mesleğini ve çalışma ortamını yerinde görerek yakinen tanımakta, mezun olmadan mesleği hakkında tecrübe kazanarak iş başvurularında özgeçmişlerine yazabilecekleri bir iş tecrübesine sahip olabilmektedirler.

 Amaç
Hastaneler ve tıbbi cihaz üretimi ve satışı yapan şirketlerde iş olanağı olan bu programda öğrenciler; biyomedikal cihazların temel prensiplerini, kurulum, bakım, onarım ve kalibrasyonlarını yapmayı, bu amaçla ölçü ve test aletlerini kullanmayı, bilgisayar kullanmayı, teknik rapor, proje ve şartname hazırlamayı, tıbbi cihazlardaki yasal mevzuatı ve akreditasyon kriterlerini, mühendislik ve tıp bilimi arasındaki koordinasyonu öğrenmektedirler.

Sağlık sektöründe teşhis ve tedavi amacıyla kullanılan alet ve cihazların bakım, onarım ve işletme alanlarında çalışacak alanında uzman teknik elemanları yetiştirmektir.

Hedef

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi alanında gelecek vadeden öğrenciler yetiştirerek ve seçkin öğretim kadrosunu genişleterek yenilikçi, fark yaratan, değer üreten, mükemmelliyetçi küresel bir program yapısı oluşturmak.