Gastronomi ve Mutfak Sanatları

İstanbul Gedik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi içinde “Gastronomi ve Mutfak Sanatları” Bölümünün açılması ile dünyada ve Türkiye’de giderek profesyonelleşen gastronomi alanında ülkemizin ihtiyaç duyduğu ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren nitelikli, yenilikleri takip eden, donanımlı ve dinamik öğrenciler yetişmesi mümkün olacaktır.

Günümüzde Gastronomi ve Mutfak Sanatlarına bakış salt bir meslekten çok bir estetik kültür dalı olduğuna yöneliktir. Alan yeme-içme organizasyonuyla sadece keyifli ve güzel bir tat deneyiminin ötesinde insanların keyifli ve güzel bir zaman-an deneyimlemesine yönelmiştir. Bu anların ve deneyimin tasarlanması Türkiye’ye ve üniversitemize katkıda bulunacağı düşünülmektedir.

Mezun Olanların İş Bulma Olanakları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunları çalıştıkları konaklama birimleri veya yiyecek, içecek hizmetleri işletmelerinde yemeklerin veya içeceklerin hazırlanması, muhafazası, servis edilmesi gibi alanlarda görev alırlar. Mezunlar kamuya ait kurumlarda çalışabileceği gibi özel sektörde de faaliyet gösterebilir. Otel, restoran, yiyecek-içecek işletmelerinde çalışabilecekleri gibi kendi işlerini de kurabilirler.

Uygulama Mutfağı ( Yeni Kampüs-Pendik)