Bölüm Başkanının Mesajı

Sevgili Genç Arkadaşlar Merhaba,

İstanbul Gedik Üniversitesi’nin Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans Programına hoş geldiniz!

2010 yılında faaliyete başlayan İstanbul Gedik Üniversitesi, eğitim ile sanayiyi uyumlaştıran bir sanayi üretimi geleneğinden gelmektedir. Gedik Holding, Devrim arabasının mühendislerinden olan kurucusu Halil Kaya Gedik’ten aldığı vizyonla Türkiye’nin en önde gelen Holdinglerinden biri olarak çok çeşitli alanlarda istihdam sağlamakta ve üretim yapmaktadır. İktisadi, İdari ve Sosyal bilimler Fakültesi bünyesinde başlattığımız Lisans Programımız ülkemizdeki eğitim, hizmet ve sanayi işbirliği ve uyumunu perçinleyecek Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüdür.

Bölümün amacı girişimci, analitik düşünebilen; veriye ulaşan, analizini yapan ve bilgiyi üretip, kullanabilen kamu ve özel işletmelerde yöneticilik yapacak mezunlar yetiştirmektir. Bilindiği gibi bilişim ve iletişim teknolojileri günümüzde bireyleri ve kurumları birbirlerine bağlamakta, yaşamın her alanına dokunmaktadır. Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans Programında hem işletme yönetimi, hem de bilgisayar bilimleri alanlarında kuramsal ve uygulamalı eğitim verilmektedir. Öğrenciler, yönetim bilişim uzmanı olarak ihtiyaç duyacakları analitik, teknik, yönetsel, iletişimsel ve profesyonel bilgi ve becerilerle donatılmaktadır. Programın mezunlarına kazandırdığı yaratıcılık, çözüm odaklılık, bilgiyi kullanma becerisi, girişimcilik ve takım çalışmasına yatkınlık her sektör ve meslekte aranılan niteliklerdir. Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans programından mezun olacak öğrencilerimiz hem ulusal planda kamuda ve özel sektörde, hem de uluslararası ve küresel düzeyde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda bilişim teknolojilerinin yoğun kullanıldığı her birimde görev alabileceklerdir.

Buradan hareketle kurulmuş olan Yönetim Bilişim Sistemleri işletme, yönetim, bilişim, teknoloji veri bilimi ve veri analizi konularını kapsayan disiplinler arası bir bölümdür. Yönetim Bilişim Sistemleri işletme, bilişim, bilgisayar, veri bilimi ve veri analizi temel kavramlarını bünyesinde barındırır. Yöneticilerin, karar verirken ihtiyaç duydukları temel olgu doğru bilgidir ve bu bilgiye hızlıca ulaşmak içinde bulunduğumuz zaman için bir zorunluluktur. Bilişim sistemlerindeki baş döndürücü hız ve yenilikler takip etmeyi zorlaştıracak kadar dinamiktir. Dolayısıyla yöneticilerin kullandıkları sistemleri verimli bir şekilde yönlendirebilmek için bilişim altyapısına sahip olmaları ve var olan verileri en doğru şekilde analiz ederek bilgiye dönüştürmeleri gerekmektedir. İşte böylesine önemli sorunlarda etkin rol oynayan yönetim bilişimciler, tüm şirketlerde aranan kişiler olmaktadırlar.

Öğrencilerimizin kariyer planlarında başarılı olmaları için belirlenen stratejileri uygulayacak ve faaliyetleri yürütecek hem sektör deneyimli hem de dinamik bir akademik kadroyla yanınızdayız. Kaliteli eğitimin yetkin kadroyla birlikte gelen bir başka yapı taşı da modern teknik altyapıdır. Lisans ve lisansüstü öğrencilerimiz için tam donanımlı bilgisayarlardan oluşan birçok laboratuvarımız bulunmaktadır ve buralardaki derslerimiz öğrenci başına bir bilgisayar düşecek şekilde düzenlenmektedir. Ayrıca 2 Haziran 2020 tarihinden beri Türkiye’de ikinci, İstanbul’daki ilk üniversite olarak Açık ve Ücretsiz R İstatistik Program Paketine ev sahipliği yapmaktayız[1].

[1] Free Software Foundation tarafından desteklenen ve GNU (General Public License) lisansına sahip olan R programı kullanıcılarına ücretsiz erişim hakkı vermektedir. Şimdiye kadar 50 binin üzerinde bilim insanı yazılım paketine katkıda bulunmuştur.  17.193’den fazla farklı paketle oldukça geniş bir kütüphaneye sahiptir ve yazılıma ait paket sayısı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Programı şimdiden üniversitemizin web adresinden indirebilirsiniz: https://cran.gedik.edu.tr/

 

En kısa zamanda tanışmak umuduyla. Zevkli ve uygulamalı bir eğitim süreci dileklerimle, hepinize başarılar.

 

Prof. Dr. Ali Cevat Taşıran
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı