Tahribatsız Muayene

İstanbul Gedik Üniversitesi Gedik Meslek Yüksekokulu Tahribatsız Muayene (NDT) Programı; alanında uzmanlaşmış eğitim kadrosu ve Tahribatsız Muayene konusunda her türlü imkana sahip olan Gedik Holding’in deneyimli kadrosu ile uygulamalı eğitimler vermektedir. Tahribatsız Muayene Programında yürütülen ön lisans eğitimi 2 yıldır.

Tahribatsız muayene, kontrol edilecek malzemenin ya da parçanın bütünlüğüne zarar vermeden yapılan muayene türüdür. Tahribatsız Muayene programı, malzemelerin iç yapısının gerekli materyal ve metotlar kullanılarak incelenmesi, yorumlanması, ürünlerin çeşitli endüstriyel alanlarda kullanımı öncesinde kalite açısından uygunluğunun değerlendirilmesini amaçlayan bir bilim ve teknoloji alanıdır. Tahribatsız Muayene teknikeri olmak isteyenlerin; kimya ve fiziğe ilgili, analitik düşünme yeteneğine sahip, el becerileri iyi olan kişiler olmaları gerekmektedir. Tahribatsız Muayene programının iş alanları arasında havacılık ve uzay sanayi, savunma sanayi, makine imalat sanayi, kalite kontrol firmaları bulunmaktadır. Ayrıca; güç santralleri, çelik konstrüksiyon, kimya-petrokimya, rafineriler, çimento, gübre sektörlerini de kapsayan geniş bir alanda Tahribatsız Muayene programının mezunlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Amaç

Gedik Üniversitesi Gedik Meslek Yüksekokulu Tahribatsız Muayene Programı; Tahribatsız Muayene konusunda her türlü imkana sahip olan Gedik Holding’in kurmuş olduğu Gedik Eğitim Vakfı’nın üniversitesine bağlı olarak, yılların vermiş olduğu deneyimle tahribatsız muayene teknolojisindeki yenilikleri yakından takip ederek, sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye ara eleman ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır.

Hedef

Gedik Üniversitesi Gedik Meslek Yüksekokulu Tahribatsız Muayene Programı’nda okuyan öğrencileri, tahribatsız muayene teknolojisi alanında her türlü bilgi ve beceriye sahip olmalarının yanı sıra, temel metalurji ve malzeme konularına da hakim olarak, mesleğini sadece uygulama olarak değil, bilgi açısından da tam olarak kavramış şekilde yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Programın Amacı

Tahribatsız muayene inceleme yapılacak olan malzeme ya da parçanın bütünlüğüne zarar vermeden yapılan muayene türüdür. Tahribatsız Muayene programı, malzemelerin iç yapısının gerekli materyal ve metotlar kullanılarak incelenmesi , yorumlanması, ürünlerin çeşitli endüstriyel alanlarda kullanımı öncesinde kalite açısından uygunluğunun değerlendirilmesini amaçlayan bir bilim ve teknoloji alanıdır.

Tahribatsız muayene yöntemleri malzemelerin içerisinde görünmeyen süreksizliklerin veya malzeme yüzeyine açık süreksizliklerin tespitinde kullanılır. Hata ve kusur tespiti dışında kapalı bir malzemenin içinde bulunan bir diğer malzemenin miktarını ölçmede, metal yüzeylerdeki boya kalınlığı ölçmede,monteli parçaların durum tespitlerinde, radar sistemlerinde kullanılmaktadır. Ultrasonik Muayenede ve endüstriyel radyografide genel olarak incelenecek olan bölgeye ultrasonik ses dalgaları, X veya gamma ışınları gibi çok küçük dalga boyuna sahip yüksek enerjili ışınlar gönderilerek testler yapılır.

Kimler Bu Programa Başvurabilir?

Tahribatsız Muayene teknikeri olmak isteyenlerin; kimya ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı, analitik düşünme yeteneğine sahip, el becerileri iyi olan kişiler olmaları gerekmektedir.

Mezuniyet Sonrası

Tahribatsız Muayene programının, genel iş alanları arasında havacılık sektörü ,savunma sanayi ,makine imalat sanayi , kalite kontrol ve gözetim firmaları bulunmaktadır.Ayrıca, güç santralleri (termik, hidrolik), çelik konstrüksiyon, kimya-petrokimya, rafineriler, çimento, gübre, ilaç, savunma sanayi, sektörlerini de kapsayan geniş bir alanda imalat, montaj ve konstrüksiyon aşamalarında tahribatsız muayene programının mezunlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Öte yandan yerel gözle baktığımızda okulumuzun yakınındaki Tuzla ilçesinde tersane bölgesinin bulunması yanı sıra, makine sektörünün kuvvetli bulunduğu Dudullu, Kartal, Pendik, Gebze gibi merkezlerde küçük ve organize sanayi siteleri bulunmaktadır.