Bölüm Başkanının Mesajı

Sevgili öğrenciler:

2019 yılında kurulan Yazılım Mühendisliği (İngilizce) Bölümü, ilk öğrencilerini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında kabul edecektir.

Yazılım mühendisliği, kullanıcı ihtiyaçlarını analiz etme ve bu ihtiyaçları karşılayacak son kullanıcı uygulamalarını yazılım programlama dilleri kullanarak tasarlama, oluşturma ve test etme işlemidir. Mühendislik prensiplerinin yazılım geliştirmeye uygulanmasıdır. Basit programlamanın aksine, yazılım mühendisliği, işletmeler ve kuruluşlar için kritik sistemler olarak kullanılan daha büyük ve daha karmaşık yazılım sistemleri için kullanılır.

Yazılım yaşam döngüsünün (analiz, tasarım, uygulama vb.) Ve ilgili metodolojilerin temel aşamalarının yanı sıra, bölümümüz Nesneye Yönelik Analiz ve Tasarım, İnsan-Bilgisayar Etkileşimi, Yazılım Kalite Güvencesi gibi çeşitli uzmanlık alanlarına odaklanmaktadır. Yazılım Gereksinimleri Mühendislik, Veri Tabanı Sistemleri, Yazılım Tasarımı ve Mimarisi, Yazılım Proje Yönetimi, Yazılım Test Etme ve Model Odaklı Yazılım Geliştirme. Bu nedenle, yetkin ve uzman Yazılım Mühendisi profilleri ile yüksek kaliteli, güvenilir, yüksek performanslı, kontrol edilmesi ve bakımı kolay, entegre bir yazılım yaratmayı amaçlıyoruz.

Yazılım sektörünün gereksinimlerine göre, bölümün müfredatı, büyük ölçekli yazılım geliştirme süreçlerinin herhangi bir aşamasında çalışabilecek araştırmacı ve yazılım uzmanlarını mezun etmeyi amaçlamaktadır. Büyük Veri ve Bulut Bilişim Laboratuvarları, MobiLab, Simlab ve üniversitemizin yazılım eğitim laboratuvarları, öğrencilerin en gelişmiş yazılım teknolojilerini ve kaynaklarını kullanmalarını sağlayan farklı donanım bileşenleri ve yazılım araçlarıyla donatılmıştır.

Bölüm mezunları Ar-Ge Mühendisi veya Yazılım Uzmanı olarak yazılım ve araştırma-geliştirme şirketlerinde (Teknopark) kariyer yapabilirler. Bankalar ve sağlık tesisleri, kamu ve özel kuruluşların bilgi teknolojileri merkezleri, telekomünikasyon şirketleri ve üniversiteler gibi bilgisayar ve yazılım teknolojilerini kullanan her türlü kuruluşta da kullanılabilirler.

Gelecekteki kariyerinde en iyisi …

Prof. Dr. Halit Hami ÖZ

Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı