İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

İstanbul Gedik Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Lisans programının temel amacı, mekanların ve mekan çevrelerinin düzenlenmesi sürecinde işlevsel, yapısal ve estetik ölçütleri gözeten; kullanıcı gereksinimlerini önemseyen; özgün, çevreye uyumlu ve ekonomik çözümler üretebilen tasarımcılar yetiştirmektir.

Bölümümüzü tercih edecek öğrencilerin üç boyutlu düşünme yeteneğine sahip olması, şekil ve uzay ilişkilerini görebilmesi, renkleri ayırt edebilme ve zihinde canlandırabilme gücüne sahip olması gerekmektedir.

Fakültemiz 2011 yılında kurulmuş; 2012-2013 akademik yılında ise Bölümümüz eğitime başlamıştır. Programımızda eğitim süresi 4 yıl olup; Yükseköğretim Kurumları Sınavı eşit ağırlık puanı ile öğrenci kabulü yapılmaktadır.

Eğitim kadromuz, akademik çalışmalarını iç mimarlık ve mimarlık alanlarında tamamlamış deneyimli akademisyenler ve sektörde kendini kanıtlamış profesyonel tasarımcılardan oluşmaktadır. Bölümümüz geniş kapsamlı eğitim programı ile teknolojik derslikler ve atölyelerde eğitim vermektedir. Programın ilk yılı tasarım, anlatım ve çizim ile ilgili temel dersleri içermekte; ilerleyen yarıyıllarda tekniğe, sanata, çevreye ve insana dair tüm bilgiler öğrencilerimize aktarılmaktadır. Bilgisayarlı destekli dersler ile öğrencilerin tasarımlarını en gelişmiş üç boyutlu sunum teknikleri ile aktarabilmeleri sağlanmaktadır. İkinci sınıftan itibaren başlayan ve diploma projesi ile sonlanan tasarım stüdyoları, her yarıyıl değişen konuları ile tasarım becerisi kazandırmaktadır.

Bölümümüzün mezunları, tasarım ofislerinde, şantiyelerde, yapı malzemesi üretim ve satış ofislerinde, yenileme çalışmalarında, mobilya ve mağaza tasarımlarında görev alabilmektedir. Ayrıca mezunlarımız, Türkiye ve yurtdışında lisansüstü programlarına devam ederek, akademik etkinliklerde bulunabilmektedir.