Mekatronik

Günümüzün ileri teknolojik yaklaşımı olan mekatronik; makine, elektrik, elektronik, kontrol sistemleri teknolojisi ile bilgisayar yazılımlarının bir bütünlük içinde uygulanması, kısaca ileri teknolojilerin kesişme noktasıdır.

Mekatronik, seri üretim hatlarından beyaz eşyaya, ev teknolojilerinden ileri tıbbi cihazlara, bilgisayar kontrollü tezgahlardan robotlara, otomotivden uçak ve raylı sistemlere kadar oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Ayrıca, algılayabilen, akıl yürütebilen, karar verebilen ve bu karar doğrultusunda hareket edebilen robotlar ve otomatik makineler çağdaş dünyanın vazgeçilmez temel araçları haline geldiler.

Bu sahadaki hızlı gelişmeye paralel olarak, ülkemizde de bu alanda yetişmiş elemana duyulan gereksinim giderek artmaktadır.

Son teknoloji ile donatılmış, eksiksiz atölye-laboratuvar ve cihazlara sahip olan Mekatronik Programımız; elektrik, elektronik, makine, robotik sistemler, hidrolik-pnömatik, servo sistemler, PLC kontrol devreleri,  kontrol sistemi elemanları ve yazılım tekniklerini kullanarak, bu alanda çalışacak, donanımlı Mekatronik Teknikerlerini yetiştirmektedir.

Eğitim-Öğretim, uzman akademik kadromuz ile iş hayatına yönelik ve uygulama ağırlıklı olarak yürütülmektedir.

Mezunlarımızın, işe girmede ve iş yerinde başarısını yükselmek temel amacımızdır.

Gedik Meslek Yüksekokulu Mekatronik Programı Proje Dijital Sergisi için tıklayınız.