444 5 438     info@gedik.edu.tr    GEBİS

Bölüm Hakkında

İstanbul Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü ilk öğrencilerini 2012-2013 eğitim öğretim yılında almaya başlamıştır. 2015-2016 eğitim öğretim yılında bölümümüz ilk mezunlarını vermiştir.

İçerisinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, mühendislik ve akademik araştırmalarda alternatif çözümler üretebilmenin temel şartı; disiplinlerarası bilgi ve tecrübeye sahip olabilmektir. Özellikle endüstriyel alanlardaki problemlerin çözümünde; mekanik, elektronik, kontrol ve yazılım alanlarının herbirinde bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Mekatronik mühendisliği bölümünün amacı, öğrencilerin temel ve mesleki teorik bilgiyi almalarını ve aldıkları bilgileri uygulamalı olarak farklı mekatronik tasarım ve sistemlerde kullanabilmelerini sağlamaktır.

Mekatronik Mühendisliği Bölümü, modern derslikleri, bilgisayar laboratuvarları, Aydınlı Yerleşkesinde yer alan Mekatronik Laboratuvarı ile öğrencilerine teorik ve uygulamalı en iyi eğitimi verme çabası içerisindedir. Bölümümüz öğrencileri Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Gedik Holding Robot Bölümünde endüstriyel robot ve alt istemleri alanlarında uygulamalı olarak mekatronik sistemleri öğrenme imkanı bulabilmektedir.

Bölümümüzün başarılı olan öğrencileri için Gedik Holding bünyesindebulunan Gedik Robot Bölümünde staj ve iş imkânları sağlanmaktadır.

İstanbul Gedik Üniversitesi ile İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde bölümümüz öğrencilerine yönelik İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesindeki işyerlerinde eğitim ve staj imkânı sağlanmaktadır.

Bu yıl ilk defa eğitim dili İngilizce olan Mekatronik Mühendisliği Bölümümüze de tam burslu öğrenci alımı olacaktır.