Bölüm Hakkında

“Mekatronik” terimi Yaskawa Electric Corporation şirketi mühendislerinden Tetsuro Mori tarafından Japonca-İngilizce olarak oluşturulmuş ve 1971 yılında şirket tarafından ticari bir marka olarak tescil ettirilmiştir. Ancak daha sonra şirket bu sözcüğün kullanım hakkını kamuya vermiş ve bunun üzerine dünya çapında kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde, kelime birçok dile çevrilmekte ve gelişmiş-otomatikleştirilmiş endüstri için temel bir terim olarak kabul edilmektedir.

Uluslararası standartlarda tanımı: “İşlevselliğini iyileştirmek ve / veya optimize etmek için ürün tasarımı ve imalatında; mekanik, elektronik, kontrol teorisi ve bilgisayar bilimlerinin sinerjik entegrasyonunu” şeklinde yapılmaktadır.

Diğer bir değişle Mekatronik, sistem mühendisliğinde Makine, Elektrik / Elektronik, Kontrol ve Bilgisayar mühendisliklerinin kombinasyonunu içeren çok disiplinli bir mühendislik alanıdır. Bu tür bir mühendislik, hem mekanik hem de elektrik sistemlerine odaklanır ve bilgisayar sistemleri, robotik, kontrol sistemleri, elektronik ve telekomünikasyon alanlarının kullanımını içerir.

Tipik bir mekatronik sistem, çevreden sinyalleri alır, bunları çıkış sinyalleri oluşturmak için kontrolcüsü ile işler ve onları kuvvetlere, hareketlere veya eylemlere dönüştürür. Sıradan mekanik sistemlerin sensörler ve mikrobilgisayarlarla genişletilmesi ve tamamlanması Mekatronikte en önemli unsurdur. Böyle bir sistemin, ortamındaki değişiklikleri sensörler vasıtasıyla algılaması ve uygun bilgi işlemeyi kullanarak tepki vermesi, onu geleneksel makinelerden farklı kılmaktadır.

Mekatronik sistemlere örnek olarak: Robotlar, dijital olarak kontrol edilen motorlar, kendiliğinden uyarlanabilir takım tezgahları, temassız manyetik yataklar, otomatik yönlendirmeli araçlar vb. gösterilebilir. Buna benzer ürünlerin tasarımı için tipik olan, yüksek miktarda sistem bilgisi ve yazılım entegrasyonudur. Esasında yazılımın; ürünün işlevi ve çalışması için gerekli olan ayrılmaz bir parça haline gelmesi onu gerçek bir “makine elemanı” kılmaktadır.