Bölüm Başkanının Mesajı

Sevgili Gençler,

İstanbul GEDİK Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nün tanıtım sayfasına hoş geldiniz.

Dünyada ve ülkemizde her geçen yıl önemi daha da artan Mekatronik Mühendisliği, pek çok akıllı cihaz, ürün ve robot sistemi ile otomotiv, savunma sanayi ve biyomedikal uygulamalar başta olmak üzere birçok sistemin tasarımından son ürününe kadar olan sürecinde yer alan bir mühendislik dalıdır.

Mekatronik Mühendisliğini diğer mesleklerden ayıran en önemli özelliklerden birisi mühendislik yetkinliği ile gerçekleştirilen her tasarımın, analitik yöntemlerle mekatronik bir ürüne dönüşmesini sağlamaktır. Mekatronik Mühendisliği, ağırlıklı olarak robotik ve otomasyon gibi uygulama içinde yer alan bir mühendisliktir.

Klasik mühendislik dallarından makina mühendisliği ve elektrik & elektronik mühendisliği gibi bölümlerden farklı olarak Mekatronik Mühendisliği, gelişen teknolojik yeniliklere uygun disiplinler arası uygulamalara yönelik faaliyet gösteren bir mühendislik dalıdır. Mekatronik mühendisliği, makine, elektrik & elektronik, kontrol ve yazılım alt disiplinlerini kullanarak birçok farklı alanda ürün geliştiren bir mühendislik dalıdır.

Mekatronik Mühendisi olmayı hedefleyen siz değerli gençlerimizi bölümümüzün bir öğrencisi olarak görmekten mutluluk duyarız.

Başarılar dilerim,

Doç.Dr. Savaş DİLİBAL
Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı