Bölüm Başkanının Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

İstanbul Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü web sayfasına hoş geldiniz.

Bölümümüz Yüksek Öğretim Kurulu’nun 16.12.2015 tarih ve 69961 sayılı kararı ile açılmış ve 30.03.2017 tarih ve 24293 sayılı kararı ile öğrenci alma yetkisi almıştır.

İnşaat Mühendisliği Bölümü olarak sizi yeni kurulan bölümümüzün ilk öğrencileri olmaya davet ediyoruz.

En az dört yıllık bir zaman geçireceğiniz bu kurumda kendinizi hayata hazırlayacaksınız. Biz size en iyi olanakları sağlamaya ve her türlü desteği vermeye kararlıyız. Bölümümüz sizleri inşaat mühendisliğinin temel kavram ve ilkelerini kazanmış, çevreye ve sürdürülebilir gelişme kurallarına duyarlı, mesleki etik değerlerini özümsemiş, yaratıcılık, liderlik ve girişimcilik ruhuna sahip, takım çalışmasını benimsemiş ve çevresi ile iyi iletişim kurabilen, küresel ve ulusal ölçekte meslektaşlarınızla rekabet edebilen mühendisler olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir. Mesleğinizi kazanma yolculuğuna çıkarken, size de görev düştüğünü akılda tutmalı ve mesleğinizi doğru seçtiğinizden emin olmalısınız.

İnsanlar barınma, ulaşım ve yaşamlarını sürdürme gibi temel gereksinimlerini bina yol köprü baraj kanal gibi mühendislik yapıları ile gidermektedirler.  İnşaat Mühendisliği bu yapılarının planlanması, ekonomik etütlerinin yapılması, tasarlanması, projelendirilmesi, inşa edilmesi ve denetlenmesiyle uğraşan en eski ve köklü temel mühendislik dalıdır

Günümüzde inşaat mühendisliğine olan gereksinim ülkemizin deprem kuşağında olması ve küresel ısınma sonucu oluşan kuraklık, taşkınlar ve göçlerin yarattığı sorunlar nedeni ile artmaktadır.

Size, iyi bir mühendis olmak için başladığınız öğrencilik hayatınızda başarılar ve hedeflerinize ulaşmada şanslar diliyorum.