444 5 438     info@gedik.edu.tr

Hakkında

IAESTE (the International Association for the Exchange of Students for Technical Experience), 1948 yılında Londra’da bulunan Imperial College’da 10 ülkenin girişimleriyle kurulmuştur. Kar amacı gütmeyen bağımsız ve tarafsız bir öğrenci değişim organizasyonu olan IAESTE, yaklaşık 80 ülkede faaliyetlerini sürdürmekte ve her yıl 4000’in üzerinde stajyer öğrencinin değişimini sağlamaktadır. IAESTE A.s.b.l.; akademi, endüstri ve üniversite öğrencilerinin ortak çıkarlarını temsil eden ulusal komitelerin birleşiminden oluşan bir konfederasyon yapısına sahiptir.

Türkiye, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin girişimleri ile 1953 yılında kuruluşa katılmış ve 1955 yılında tam üye olmuştur. Milletlerarası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Birliği adı altında ülkemizde çalışmalarını sürdüren IAESTE Türkiye; akademik kurumlar, endüstri kuruluşları ve öğrenci çevrelerinin temsil edildiği bir ulusal komite desteğiyle çalışmaktadır.

IAESTE Türkiye, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı genel merkez liderliğinde, üniversite temsilciliklerinden oluşan bir yapıdır. Kuruluşundan bugüne kadar 20.000′e yakın Türk öğrenciye yurt dışında, ve yine 15.000’e yakın yabancı öğrenciye de ülkemizde staj imkanı sağlamıştır.

2017 yılından beri üniversitemizde faaliyet gösteren IAESTE Gedik LC(Local Committee) ise şu ana kadar 4 yabancı öğrenciye staj imkânı sunmuştur. Her yıl Ekim-Kasım aylarında, üniversitemizce düzenlenen bir İngilizce sınavında 70/100 başarıya sahip olan ve 2,00 GNO’ya (genel not ortalamasına) öğrenciler, IAESTE ile yurtdışında staj yapma imkânına sahip olurlar.

Komitemiz, henüz yeni kurulmuş olmasına rağmen, şimdiden IAESTE Türkiye içerisinde aktif rol oynamaktadır. Öğrencilerimiz, IAESTE Türkiye’nin hem yurtiçi, hem de yurtdışı organizasyonlarına devamlı katılım yaparak “Work, Experience, Discover” mottosunu üniversitemizde de yaşatmaktadır.