9 Ara 2019

Dr. Öğr. Üyesi Özlem Belir Erişilebilirlik Çalıştayı Düzenleme Ekibinde Yer Aldı

Sağlıklı Şehirler Projesi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kentlerde artan nüfus hareketleri, sanayileşmenin getirdiği çevre sorunları, kentlerin hızlı ve kontrolsüz büyümesinin getirdiği sorunlar ve tüm bu sorunların birey ve toplum sağlığına etki etmesiyle yerel yönetimlerin gündemine sağlığı yerleştirmeyi hedefleyerek küresel bir hareket olarak 1987 yılında başlatılmıştır. Avrupa Bölgesinde yer alan 30 ülke ve 100 şehrin içinde bulunduğu ağı ülkemiz adına kuruluş tarihi olan 2005 yılından bugüne kadar Sağlıklı Kentler Birliği temsil etmektedir.

Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye belediyelerin Erişilebilirlik konusunda bilgi ve becerilerini arttırmak bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen “Erişilebilirlik Çalıştayı”, Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asım Mustafa AYTEN ve İstanbul Gedik Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Özlem BELİR’in rehberliklerinde üye belediyelerin ve ilgili dış paydaşların katılımıyla 3-5 Aralık 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilmiştir. Çalıştaya 38 farklı kurumdan 80 temsilci katılmıştır.

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ tarafından açılışı yapılan çalıştayda “Mimari Erişilebilirlik” konulu sunumuyla yer alan Dr. Öğr. Üyesi Özlem BELİR üye belediyelerin temsilcilerine ve diğer paydaşlara hitap etti.

Haber linkleri:

http://www.bursadabugun.com/haber/saglikli-kentler-birligi-nden-bursa-da-erisilebilirlik-calistayi-1216588.html

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/bursa/merkez/skbden-erisilebilirlik-calistayi-41389309