3 Eyl 2019

CTS Birimi Tarafından “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Etik Eğitimi” Düzenlendi

27 Haziran 2019 Perşembe günü B Blok Konferans Salonunda “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Etik Eğitimi” düzenlendi. İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Berin Ergin ve Avukat Canan Arın’ın konuşmacı olarak katıldığı tüm akademik ve idari personele yönelik hazırlanan eğitim,  katılımcılara sertifika verilmesi ile sona erdi.

Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı Destek Birimi (CTS Birimi) tarafından hazırlanan eğitim kurum içi etik değerler ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin kurumsallaşması konusunda yapılan öncü bir çalışma olmuştur. Birimin ana amacı “Üniversitede meydana gelebilecek toplumsal cinsiyet temelli her türlü şiddet vakasında, kurumda öğrenci, idari ve akademik personel olmak üzere bireylerin başvuracağı etkin bir ara mekanizma oluşturmak, başvuran bireylere gizlilik ilkesini gözeterek hukuki ve psikolojik destek sağlamak, eğer disiplin soruşturması açılması gerekli ise yetkili birimleri haberdar etmek, CTS Biriminin bir amacı da toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında farkındalık oluşturmak, genel olarak eşitlik kavramının pekişmesi ve içselleşmesi adına eğitimler organize etmektir”.

Avukat Canan Arın toplumsal cinsiyet eşitliği, şiddetle mücadele konusunda ana kavramları açıklarken Prof. Dr. Berin Ergin kurum içi etik konusunda konuşmalarını yapmışlardır.