4 Haz 2018

Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanımız Viyana’da Yapılan Konferansta Konuşma Yaptı

28-29 Mayıs 2018 tarihlerinde “Diplomatik Akademi” tarafından Birleşmiş Milletlerin Viyana’da bulunan binasında  gerçekleştirilen konferansta Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Süha Atatüre, “For a More Democratic and Effective United Nations Fitting the Global Era” adlı bir konuşma yaptı.

Halen Birleşmiş Milletlerin hükümetler arası bir örgüt olduğunu, materyal güç ve sosyal güçten oluşan devletin Birleşmiş Milletlerde yalnızca materyal güçle temsil edildiğini, sosyal gücün, sivil toplumun, Birleşmiş Milletlerin tüm organlarında yetkili olarak temsil edilmediği sürece örgütün küresel niteliklerin gerisinde kalacağını bilimsel ve tarihsel olarak açıklayan Prof. Dr. Atatüre, bu eksikliğine karşın Birleşmiş Milletlerin bugün Dünyanın en güçlü, en yararlı ve yanında olmamız gereken uluslararası bir örgüt olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Atatüre aynı zamanda Slovenya, İngiltere ve Ermenistan’dan Üniversite ve Sivil Toplum temsilcileriyle ortak çalışmalar yapılması üzerine görüş birliğine varıldığını açıkladı.