2 Ara 2019

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Resmi Sitesinde Arş. Gör. Murat Madan’ın Röportajı Yayınlandı

Arş. Gör. Murat MADAN, 2018 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) önerisi ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) seçimi ile IOC Genç Lideri olarak seçilmişti. Bu göreviyle bağlantılı olarak, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin proje programı olan YCM+ fonundan aldığı bütçe ile Prof. Dr. Yavuz TAŞKIRAN danışmanlığında oluşturmuş olduğu “10-14 Yaş Çocuklar için BMX Bisiklet” projesi ve 2020 yılında gerçekleşecek olan “Kaykay ile Harekete Geçiyorum!” projesi Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ana sayfasında bir haber olarak yer aldı.

Nisan ve Haziran ayları arasında sekiz hafta boyunca Pendik Güreş İhtisas kulübü bahçesinde yer alan kaykay pistinde gerçekleşen “10-14 Yaş Çocuklar için BMX Bisiklet” projesinde yer alan 104 çocuk, BMX bisiklete binme ve sağlıklı beslenme eğitimleri aldı. Proje okulu olarak Pendik’te yer alan Orhangazi Ortaokulu seçildi. Proje ortakları olarak; Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Panasonic, İstanbul Gedik Üniversitesi, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Pendik Belediyesi, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, BMXtr derneği, Kron Bisiklet projeye katkı sağladı.

2020 yılı içinde gerçekleşecek olan “Kaykay ile Harekete Geçiyorum!” projesinde ise, bir diğer olimpik branş olan kaykay sporu ile 10-14 yaş çocuklar tanıştırılacak. Bunun için bir proje okulu seçilerek, 100’den fazla çocuğun hem kaykay eğitimi hem de sağlıklı beslenme, zararlı alışkanlıklardan korunma yolları ve spor kültürü eğitimleri alması sağlanacak. Proje ortakları olarak; Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Panasonic, İstanbul Gedik Üniversitesi, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Pendik Belediyesi, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaykay Federasyonu ve çeşitli firmalar projeye katkı sağlayacak.

Arş. Gör. Murat MADAN’ın Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) sitesinde yer alan röportajını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Link: https://www.olympic.org/news/murat-madan-improving-health-through-skateboarding