30 Nis 2018

MATE ROV 2018 Türkiye Sualtı Robot Yarışması Tamamlandı

MATE ROV 2018 Türkiye Sualtı Robot Yarışması Tamamlandı

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Olimpik Kapalı Yüzme Havuzunda 28-29 Nisan tarihlerinde yoğun olarak iki gün boyunca devam eden MATE ROV Türkiye 2018 Sualtı Robot Yarışması sonuçlandı. Yarışmalar, üniversiteler ve liseler arası olmak üzere Explorer ve Ranger olarak iki ayrı kategoride gerçekleşti. MATE ROV Türkiye Explorer-2018 Sualtı Robot Yarışması Üniversitelerarası kategoride Türkiye birinciliğini İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Takımı, ikinciliği İstanbul Gedik Üniversitesi Robotik Takımı ve üçüncülüğü Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Robotik Takımı aldı.

2002 yılından itibaren organize edilmeye başlanan Uluslararası MATE-ROV yarışması, California’da bulunan Marine Advanced Technologies Education Merkezi (MATE) tarafından iki aşamalı olarak yapılan bir yarışmadır. Kendi ülkelerinde birinci veya koşullara göre ikinci olan takımların ABD’de yapılan uluslararası yarışmalara katılabildiği yarışmalarda her yıl dünya çapında farklı üniversitelerden ve liselerden iki ayrı kategoride 70’den fazla robotik takımı yarışmaktadır.

Bu yıl Türkiye’de yapılan yarışmaya katılan her bir takım kendi geliştirmiş oldukları özgün uzaktan kumandalı sualtı robot tasarımları ile sualtında marifetlerini sergiledi. Özgün mekatronik tasarım, teknik dokümantasyon, takım sunumu ve sualtı görevler olmak üzere detaylı alt çalışmalar gerektiren yarışmada sıralama şu şekilde sonuçlandı;

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi Robotik Takımı
 2. İstanbul Gedik Üniversitesi Robotik Takımı
 3. YTU IEEE Robotik Takımı
 4. Karadeniz Teknik Üniversitesi Robotik Takımı
 5. Başkent Üniversitesi Robotik Takımı
 6. Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik Takımı
 7. Piri Reis Üniversitesi Robotik Takımı

Liseler arasında yapılan Ranger kategorisindeki sualtı robot yarışmalarında birinciliği Alev Okulları Robotik Takımı kazandı.

İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu’nun da izlediği yarışma ile ilgili olarak Robotik Takımı Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Savaş Dilibal, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde diğer robotik sistemler yanında sualtı robotik alanındaki araştırmalara ve yarışmalara da önem verilmesinin bir gereklilik olduğunu ve robotik alanında  İstanbul Gedik Üniversitesi olarak GeKa Robot ile birlikte üniversite-sanayi işbirliği içerisinde endüstriyel robotlar yanında sualtı robotik sistemler alanında da yoğun olarak çalışmakta  olduklarını belirtti.

 

İstanbul Gedik Üniversitesi Robotik Takımında yer alan takım üyeleri;

 1. Dr.Öğr.Ü.Savaş Dilibal (Koordinatör)
 2. Kerem Urcan (Mentör)
 3. Fatih Çakır (Mekatronik Mühendisliği 4. Sınıf Öğr.)
 4. Furkan Çetinkaya (Makine Mühendisliği 4. Sınıf Öğr.)
 5. Devkan İçli (Mekatronik Mühendisliği 3. Sınıf Öğr.)
 6. Dilara Altay (Mekatronik Mühendisliği 3. Sınıf Öğr.)
 7. Esra Yuğuran (Mekatronik Mühendisliği 3. Sınıf Öğr.)
 8. Umut Macit (Mekatronik Mühendisliği 3. Sınıf Öğr.)
 9. Esat Karakaya (Mekatronik Mühendisliği 2. Sınıf Öğr.)
 10. Enes Sönmez (Mekatronik Mühendisliği 2. Sınıf Öğr.)
 11. Abdurrahman Lale (Mekatronik Mühendisliği 2. Sınıf Öğr.)
 12. Batuhan Ecevit (Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf Öğr.)