444 5 438     info@gedik.edu.tr

19 Oca 2015

İstanbul Gedik Üniversitesinde Orta Doğu Tartışıldı

İstanbul Gedik Üniversitesi’nin düzenlediği ‘International Conference on Middle Eastern Studies: New Actors and Issues in the Post-Arab Uprisings Era’ başlıklı uluslararası konferans Beyoğlu’nda Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa Oxford, Tilburg, California State, Münster, Lynn ve Varşova Üniversiteleri gibi farklı üniversitelerden gelen bilim insanları katıldı.

İstanbul Gedik Üniversitesi’nin Ortadoğu çalışmaları üzerine düzenlediği ‘International Conference on Middle Eastern Studies: New Actors and Issues in the Post-Arab Uprisings Era’ başlıklı uluslararası konferans 12- 13 Ocak tarihlerinde Taksim /Beyoğlu’nda Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul Gedik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Jülide Karakoç ve Yrd. Doç. Dr. Duygu Ersoy tarafından organize edilen ve iki gün süren konferansa Oxford, Tilburg, California State, Münster, Lynn ve Varşova Üniversiteleri gibi farklı üniversitelerden gelen bilim insanları katıldı. 2010 sonlarında Tunus’ta başlayarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yayılan ve bütün ülkeleri doğrudan ya da dolaylı bir şekilde etkileyen Arap ayaklanmaları sonrası dönemde belirgin hale gelen yeni aktörler ve meselelerin ele alındığı konferansta açılış konuşmasını Prof. Dr. Abbas Vali gerçekleştirdi. Ortadoğu politikaları üzerine çok sayıda yayınlanmış makalesi ve kitabı bulunan Vali, konuşmasında Ortadoğu bölgesinde devletlerin ayaklanmalar sonrasında karşılaştıkları meşruiyet krizini değerlendirdi. Şiddetin politikanın temel biçimi haline geldiği, devletin egemenliğinin sorgulandığı ve egemen olmayan yeni aktörlerin ortaya çıktığı bölgede vatandaşlık anlayışının yeniden düşünülmesi gerektiğini söyledi. İslamcı hareketlerden mülteci meselesine uzanan farklı konularda çalışmaların sunulduğu panellerde Arap ayaklanmaları sonrasında bölgede ön plana çıkan şiddet, radikal İslamcılık, göç, mülteciler sorunu ve otoriterlik gibi meseleler tartışıldı.