15 Ara 2015

İnanmak Başarmaktır Konulu Panel Gerçekleştirildi

3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında  Gedik Üniversitesi’nde “İnanmak Başarmaktır” isimli bir panel düzenlendi.

Konferans salonu girişinde katılımcıları özel sporcular sevgi koridoru oluşturarak, ellerini sıkarak ve hoş geldiniz diyerek karşıladılar. Panelin  sunuculuğu  otizmli  basketbol sporcusu  Alpcan Saçlıgil tarafından yapıldı. Panel Down Sendromlu sporcu Dila Arınel  tarafından okunan “ Benim hayallerim var” isimli bir şiirle devam etti.

Panel’in ilk konuşmacısı üç görme engelli kardeşten biri olan, 1990 doğumlu Buket Atalay’ dı. Bir devlet hastanesinde çalışan ve yüksek öğrenimine devam eden Atalay, Goalball milli takım oyuncusu ve Brezilya’da  gerçekleştirilecek 2016 Paralimpik oyunlarda takım arkadaşları ile birlikte ülkemizi temsil edecek.

İkinci konuşmacı  1989 doğumlu Hüseyin Türkmen’ di.  Hüseyin Türkmen Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Antrenörlük bölümüne  milli sporcu olarak YÖK tarafından yerleştirilmiş ve  2015 yılında mezun olmuş.  Şu anda Pendik Engelliler Spor Kulübü Ampute Futbol oyuncusu ve takım kaptanı.

Umutcan Özden 1992 İstanbul doğumlu.  Okan Üniversitesi’nde tam burslu  İngilizce Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden  2015  yılında mezun oldu.  2013 yılından beri bir bilgisayar şirketinde çalışıyor. Pendik Engelliler Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı oyuncusu.  Aynı zamanda milli sporcu.

Panelin başlığı inanarak başarıdan başarıya koşan sporcuların yaşam öykülerinden esinlenerek belirlendi.  Ancak sporcular panelde sadece spordaki  başarılarını değil,  diğer insanların  önyargılarını nasıl değiştirdiklerini,  karşılaştıkları engelleri nasıl aştıklarını hala da aşmaya çalıştıklarını anlatarak katılımcılara  bir ayna tuttular. Sunumlarını “İnandık ve Başardık” diyerek tamamladılar.