7 Eki 2020

“THE HISTORY OF THE TURKISH REPUCLIC AND ATATÜRK” müfredata ekleyerek önemli bir açılım yapan üniversitemiz, Türkiye yükseköğrenim tarihinde ilklerden birini gerçekleştirmiştir

YABANCI ÖĞRENCİLER İÇİN

“THE HISTORY OF THE TURKISH REPUCLIC AND ATATÜRK” DERSİ BAŞLIYOR!

2020-2021 Güz Dönemi ile birlikte İstanbul Gedik Üniversitesinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler için “History of Turkish Republic and Atatürk” dersleri verilmeye başlanmıştır.

İstanbul Gedik Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Orhan ÇEKİÇ’in vereceği ders İngilizce dilinde işlenecektir.

“The History of The Turkish Republic and Atatürk” müfredata ekleyerek önemli bir açılım yapan üniversitemiz, Türkiye yükseköğrenim tarihinde ilklerden birini gerçekleştirmiştir.

Cumhuriyet tarihi alanında ulusal ve uluslararası çalışmalarıyla tanınan Dr. Çekiç konu ile şu açıklamalarda bulunmuştur:

“Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk’ün hayatı ve fikirleri sadece bizim için değil, tüm dünya için esin kaynağı olmaya devam ediyor. Onun hayat ve siyaset felsefesini, Türk ulusunun bağımsızlığı ve kurtuluşu için verdiği mücadeleyi ve ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ politikasını öğrenmek eminim yabancı öğrencilerimiz için çok faydalı olacaktır. Dersimizde Atatürk’ün hayatı ile birlikte 1. Dünya Savaşı’ndan bugüne dünya siyaseti ve uluslararası ilişkileri de ele alacağız. Yabancı öğrenciler, uluslararası kamuoyunda Atatürk ve Türkiye tarihi hakkında duydukları ve okudukları her konu hakkında özgürce soru soracaklar. Ben de tarihi belgeler ve gerçekler ışığında cevaplar verip dersimi anlatacağım. Daha önce yurtdışında yabancılara pek çok kere konferanslar verdim ama ilk kez Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersini bir müfredat programı içerisinde İngilizce anlatacağım. Bu sebeple çok mutluyum ve bu anlamlı uygulama için İstanbul Gedik Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum”