17 Ara 2014

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Teknik Gezi

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencilerimiz bilgi ve görgülerini arttırmak amacıyla Eryaman Tekstil, Linke Sport Tekstil ve yan sanayi kuruluşları olan Emre Empirme Desen, Asil Nakış, Bayrak Fermuar Fabrikalarını ziyaret etmiştir. Geziye Yrd. Doç. Dr. Mukadder Ekşioğlu ve Arş. Gör. Bestem Esi ve dokuz öğrenci katılmıştır. Öğrencilerimiz lise çıkışlı olduklarından ilk kez bir fabrika gördüler. MTT 107 Giyim Kriterleri ve MTT 109 Tekstilde Malzeme Bilgisi derslerinde öğrendikleri bilgileri fabrikada yerinde uygulamalı görerek pekiştirdiler. Sırasıyla hammadde deposunu, kumaş toplarını, aksesuar bölümünü, pastal masasını, pastal serimini, yarı otomatik serim makinasını, pastal grafiğini, model hazırlama ve geliştirme bölümünü (Polypattern System), dikim bölümünü, hazırlık ve dikim bandını, kalite-kontrol, ütü ve paketlemeyi, asorti dağılımını (Renkler aynı beyaz S-M-L-XL), naylon poşetlerde, showroom’u (bitmiş modellerin müşteriye sunumlarının yapıldığı yer) gördüler.

Daha sonra firmanın yan bayilerini, nakış-baskı ve fermuar fabrikaları ziyaret edildi. Çok başlıklı nakış makinaları, lazerli kesim, baskı makinaları, ahtapot ve düz şablonlu filmdruk baskı çalışmaları incelendi. Merter’deki fermuar fabrikasında da fermuarların A’dan Z’ye üretim teknikleri incelendi.

Firmalardan örnek çalışmalar, kumaşlar, malzemeler derslerde kullanılmak üzere alındı. Öğrenciler ve öğretim elemanları çok yararlı bir gezi oldu.

Bizler de bütün firma yetkililerine yardımlarından ve katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Öğrenci Görüşleri:

Firmalara misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederiz. Bizleri çok iyi karşıladılar. Bütün fabrikalardan çok etkilendik. Derslerde işlediğimiz konuları, malzemeleri ve teknolojileri daha iyi kavradık, pekiştirmiş olduk. İleride içinde bulunacağımız sektörün çalışma ortamının ne kadar emek yoğun olduğunu yakından görme fırsatı elde ettik. Okulda öğrendiğimiz bir tekstil ürününün hikayesini fabrikalarda gözlemlemiş olduk. Gördüğümüz teknolojilerinin günümüz modasında kullanıldığı için de çok mutlu olduk. Bir daha fabrika gezimiz olması dileğiyle. Böyle bir etkinliği düşündüğü için hocamız Mukadder Ekşioğlu’na, izin veren yöneticilerimize ve arkadaşımız Samet Erşahin’e organizasyondaki desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.