18 Haz 2018

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümümüz İtalya’daydı

Üniversitemizin İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerimiz 23-29 Nisan 2018 tarihleri arasında İtalya’nın Bologna kentinde düzenlenen Bahar Okulu’na katıldı ve bu kapsamda öğrencilerimizle “TARİHİ MEKÂNDA POVERA İZLER” başlıklı bir çalıştay gerçekleştirildi.

Yürütücülüğünü Dr. Öğretim Üyesi H. Şebnem Başaran Uzunarslan’ın yaptığı çalıştaya, Bologna’daki 14 yüzyılda yapılmış bir Gotik dönem kilisesi olan Oratorio Santa Cecilia Kilisesi’ne ait birimlerin bulunduğu avlunun ölçüleri alınarak başlandı.  Öğrencilerimiz mücevher satış, lobi, şirket girişi, müze-hediyelik eşya satış, kafe-restoran, kitap-kafe olmak üzere altı ayrı işlevi paylaştılar. Bu mekânların çözümlerini yaparken, on farklı İtalyan “Arte Povera” sanatçısının sanatsal yaklaşımlarından ilham aldılar ve Bologna Bahar Okulu 2018’e katılan 22 öğrencimiz 22 ayrı tasarım oluşturdu. Ayrıca Bologna Bahar Okulu 2018 kapsamında öğrencilerimiz Rimini, Bologna, Floransa ve San Marino’yu ziyaret ederek; yeni mesleki ve kültürel deneyimler kazandılar.

Çalıştay sunumu ve sergisi 04 Haziran 2018’de gerçekleşti ve öğrencilere katılım sertifikaları verildi. Bologna Bahar Okulu 2018 Sergisi Kartal Yerleşkesi B Blok 6. katta ziyarete açıktır.