13 Eki 2017

İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİMİZİN TASARIM STÜDYOSU DERSLERİNİN TEKNİK GEZİLERİ

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerimizin Tasarım Stüdyosu derslerimiz kapsamında 2017-2018 akademik yılı güz döneminde proje çalışmalarını gerçekleştirecekleri hacimleri yerinde görmeleri ve gerekli çevresel analizleri yapmaları için alanlara teknik geziler düzenlenmiştir.
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 3. sınıf öğrencilerimiz Beykoz’da konumlanan ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Beykoz Kundura’yı ziyaret etmiştir. Beykoz Kundura bünyesinde tarihi endüstriyel yapılar ve film çekim alanları ile 16 adet yapı bloğundan oluşmuş bir yerleşkedir. Tasarım Stüdyosu III kapsamında No:1 Yeni Kundura, No:5 Kağıt Fabrikası ve No:7 Deri Dolapları isimli yapılar birer ofis kompleksine dönüştürülecektir.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 4. sınıf öğrencilerimiz ise Paşalimanı Un Fabrikası’nı ziyaret etmiştir. 1858 yılında inşa edilen Un Fabrikasının günümüzde sadece dört cephesi ayakta kalmış; döşemeleri, çatısı ve diğer yapı elemanları yok olmuştur. Dört duvarı olan boş tarihi bir hacim niteliğinde olan Un Fabrikası günümüzde kullanılmamaktadır. Tasarım Stüdyosu V kapsamında Paşalimanı Un Fabrikası çocuk ve/veya gençlere hitap eden kültür-sanat kompleksi ya da bilim-teknoloji kompleksi olarak tasarlanacaktır.

Öğrenciler, konum ile ilgili çizimler, manzara yönü, rüzgar yönü, kuzey, yan yapılar-parseller, bitki örtüsü-ağaçlar, yapı girişi, yapıya ulaşım sağlayan araç yolları-yaya yolları gibi bağlam analizlerini yaparak; yetkililerden yapılarla ilgili bilgi almış ve önemli detayları fotoğraflamıştır.