15 Mar 2018

Dünden Bugüne LOFT Başlıklı Konferans Gerçekleştirildi

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Ders Dışı Etkinlikleri Kapsamında “Dünden Bugüne LOFT Başlıklı Konferans

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ders dışı etkinlikleri kapsamında, Doç. Dr. Ece CEYLAN BABA’nın değerli katılımlarıyla 23 Şubat 2018 Cuma günü “Dünden Bugüne LOFT” başlıklı konferans gerçekleştirilmiştir.

Doç. Dr. Ece CEYLAN BABA, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisindeki lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yüksek Lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde, Doktora eğitimini ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamlamıştır. “Tasarım Demokrasisi ve İstanbul” ile “Loft: Modernizmden Postmodernizme Geçiş Sürecinde Loft Mimarisi ve İstanbul’daki Yansımaları” isimli iki yayımlanmış kitabı bulunan Doç. Dr. Ece CEYLAN BABA, 2016 yılında “doçent” unvanını almış ve halen Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde Bölüm Başkanı olarak görev almaktadır. Akademik çalışmalarının yanı sıra, Baba Mimarlık’ın kurucu ortağı ve Seranit Grup Başkan Yardımcısı olarak profesyonel meslek hayatına devam etmektedir.

Üniversitemizin Kartal Yerleşkesi B Blok Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta Doç. Dr. Ece CEYLAN BABA, New York’ta başlayarak, kısa sürede dünyada hızla yayılan bir konut tipi olan LOFT mimarisinin niçin ve nasıl ortaya çıktığını açıklamıştır.  LOFT mimarisinin ekonomik, kültürel ve sosyolojik arka planına, bu süreçte yer alan aktörlere ve zaman içinde aldığı biçimlere değinmiştir. Ceylan Baba, yapının bir meta haline gelmesiyle uğradığı kavramsal dönüşümü dünyadaki ve İstanbul’daki örnekler üzerinden aktarmıştır.

Sunum sonrasında Sayın Doç. Dr. Ece CEYLAN BABA öğrencilerimizin sorularını cevaplandırmış ve soru soran öğrenci ve öğretim üyelerimize “Loft: Modernizmden Postmodernizme Geçiş Sürecinde Loft Mimarisi ve İstanbul’daki Yansımaları” başlıklı kitabını hediye etmiştir.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü olarak Doç. Dr. Ece CEYLAN BABA’ya değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.