24 Kas 2017

Bilgisayar Ortamında Mimari Sunum Teknikleri Başlıklı Konferans

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü etkinlikleri kapsamında Mimar Cihan ÖZKAN’ın değerli katılımlarıyla 23 Kasım 2017 tarihinde “Bilgisayar Ortamında Mimari Sunum Teknikleri” başlıklı konferans  gerçekleştirilmiştir.

Mimar Cihan ÖZKAN, 1998 yılında Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olmuştur. 2014 yılında yapmış olduğu ”Kış” adlı çalışması Berlin Animago Ödülleri’nde Best Still kategorisi için aday gösterilmiş; Gara Bezimenna ve Şen Bakkal Sokak çalışmaları ile 2016 ve 2017 yıllarında Computer Space-International Computer Art Forum etkinliğinde Bilgisayar Grafikleri kategorisinde birinciliğe layık görülmüştür. Çeşitli üniversitelerde üç boyutlu modelleme üzerine çalıştaylar düzenlemekte ve 2016 yılından beri Trakya Üniversitesi Mimarlık Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev almaktadır.

Kartal Yerleşkesi B Blok Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta Cihan ÖZKAN, SketchUp üç boyutlu çizim programını destekleyen V-ray, Lumion, Unreal gibi render motorlarını tanıtmıştır. Bir çatı arası yatak odasının, 3D Max üç boyutlu çizim programı ile nasıl modelleneceğini uygulamalı olarak aktarmıştır. Bu uygulamalı aktarımlar sırasında, kumaş özelliği vermek ve zemin kaplaması oluşturmak için kullanılan plugin uygulamaları tanıtmış; kaliteli renderlar için kamera yerleştirme ve ışık ayarlarının önemini vurgulamıştır.  İç mekan renderları alırken dışarıdan gelen ışık ve yardımcı iç ışık kaynakları ile ilgili ayarlar ve gölge kalitesi ve yansımalar ile ilgili ayarların nasıl yapılacağını uygulamalı olarak aktarmıştır. Sunum sonrasında Sayın Cihan ÖZKAN öğrencilerimizin sorularını cevaplandırılmıştır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü olarak Mimar Cihan ÖZKAN’a değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.