12 Mar 2012

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Paneli

12 Mart 2012 Pazartesi günü Gedik Üniversitesi Pendik Yerleşkesi Konferans Salonunda “İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” paneli gerçekleştirildi.

Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Hülya Gedik Sadıklar Hanımefendi’nin de katıldığı panele Gedik Üniversitesi, Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat Akkuş başkanlık etti.

Konuşmacılardan ilk olarak Meslek Yüksekokulu Müdürü Sayın Prof. Dr. Adnan Şişman “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı” başlıklı sunumunda Osmanlı Devleti döneminde kullanılan ordu marşlarından örnekler vererek milli bir marşımızın olmadığını vurguladı. Ardından Cumhuriyetin kurulması sürecinde milli bir marş yazımı için yarışmaların düzenlendiğini ve yarışmaya para ödülü olduğu için katılmayan Mehmet Akif’in içinden gelen duygularla 10 kıtalık “İstiklal Marşı” nı yazdığını belirtti. İkinci konuşmacı emekli öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Metin Karaörs ise “İstiklal Marşı ve Çanakkale Şiirlerinin Anlam ve Önemi” konulu sunumunda İstiklal Marşından ve Mehmet Akif’in bazı şiirlerinden örnekler sunarak Milli Mücadele dönemi ruhunu öğrencilere aktardılar.

Program, Rektör Sayın Prof. Dr. Nihat Akkuş’un kapanış konuşması ve Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Hülya Gedik Sadıklar’ın çiçek takdimi ile son bulmuştur.