12 Eyl 2012

Gedik’ten Üniversite Öğrencilerine İlk Kaynak Yarışması

Kaynak eğitimi konusunda kurulduğu 1963 yılından bu yana yoğun çalışmalar yürüten Gedik Kaynak, Mayıs ayında öğrenci şenlikleri kapsamında üniversitelerde ‘İlk Kaynak’ Yarışması düzenledi.

İlki 11 Mayıs’ta İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilen etkinlik, 25 Mayıs’ta Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, 26 Mayıs’ta Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde tekrarlandı.

Öğrenciler arasında kaynak bilim ve teknolojisi konusuna duyulan ilgiyi artırmak ve bu alanda nitelikli elemanlar yetişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen çizgi kaynak yarışmasına özellikle Metalürji Malzeme, Makine ve İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencileri ve öğretim üyeleri yoğun ilgi gösterdi.

İTÜ Mühendislik Fakültesi Metalürji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuri Solak, yarışmanın gençlerin kaynak konusuna daha fazla ilgi duymasını sağladığını ve ileride de tekrarlanması gerektiğini ifade etti.

Yarışmada doğru kaynak yapmanın püf noktalarını öğrenme ve ilk kez kaynak yapma fırsatı bulan 200’den fazla öğrenciye ‘İlk Kaynak’ sertifikası verildi. Etkinlik sırasında Uluslararası Kaynak Enstitüsü Türkiye sorumlu üyesi Gedik Eğitim Vakfı çalışanları, Uluslararası Kaynak Mühendisliği ve Tahribatsız Muayene eğitimleri hakkında öğrencileri bilgilendirdi.