Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

M.Ö 10.000 Yılından Yapay Zekaya Uluslararası İlişkiler

İnsanlık tarihi ile ilgili bilgiyi dünyamızın değişik yerlerinde yapılan kazılarla öğrenebiliyoruz. 1995 yılında Prof Halet Çambel ve Prof Klaus Schimidt’in Türkiye’nin Güney Bölgesi Adıyaman’da yaptıkları kazı ile “insanlık belleğimiz” M.Ö 4000 yılından M.Ö 10000 yılına ulaştı. “Göbeklitepe Höyüğü” atalarımızın yaşamı hakkında bize yeni ipuçları verdi.

Mısır, Hitit, Sümer, Akad, Elam Mezopotamya Uygarlıkları Anadolu’da saklı. M.Ö 1295 Kadeş Antlaşmasının da ilk yazılı uluslararası antlaşma olmadığını, M.Ö 2550 yılında Lagaş-Umma arasında imzalanmış bir sınır antlaşması olan “Mesilim Antlaşması’ndan 2001 yılı ve sonrasında Kültepe kazıları ile anlıyoruz. İnsanlık Belleği ne yazık ki barıştan çok savaşlarla doldu. Devlet formları Erken Devletten Kent Devletine, Feodal Devlete, Mutlakiyetçi Devlete, Ulus Devlete ve 21’nci Yüzyılda da Demokratik Devlete dönüşürken savaş hastalığı insanlık belleğini doldurmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yaşamlarımız bir yandan devletlerin egemenlik hırsları ile örselenirken bilim ve teknolojik gelişim ise insanlık belleğimizi bambaşka bir yöne çekme uğraşı veriyor. Ulaştığımız son nokta da Yapay Zeka. İşte uluslararası ilişkileri artık bu iki güç arasında düşünmek durumundayız. Bu iki güç birbirine hem karşıt hem de birbirini destekler özellikli olup ayrıca sürekli değişmektedir de.  Zaten günümüz uluslararası ilişkiler disiplininde  devletler, devlet destekli örgütler, firmalar ve özellikle de sivil toplum kuruluşları bu gerçeği değerlendirdikleri ve buna uygun davranışları sergiledikleri ölçüde başarılı olacaktır.

Doğa ile kavga etmeyen, demokratik değerler üretebilen, hukukun üstünlüğüne bağlı ve tüm canlı haklarına saygılı toplumlar gelecekte insan belleğinin savaş verilerini mümkün olan en aza indirebilecek umut filizleri olacaktır. İşte bölümümüz, öğrencilerimizi bu ilkelerle donatmak için çalışıyor.

Diğer ülkelerden gelen yabancı öğrencilerimizle Askeri Müze ziyaretinden